Cudzinci, ktorí na Slovensku žiadajú o udelenie azylu, dopoludnia prostredníctvom hudby a tanca prezentovali svoju národnú kultúru, v popoludňajších hodinách medzi sebou súťažili v pingpongu, hádzaní šípok a vyskúšali si aj množstvo zábavných hier.
\"Na dnešnom podujatí sa predviedli svojimi piesňami a tancom žiadatelia o azyl z Ruskej federácie, Afganistanu aj Indie, \" uviedla pracovníčka záchytného tábora Veronika Balogová. Ako dodala, po obedňajšej prestávke sa ľudia z rôznych kútov sveta zapojili do niekoľkých športových aktivít. Najviac radosti a zábavy im však priniesli v popoludňajších hodinách preteky dvojíc, ktoré mali spoločne previazané členky, triafanie ceruziek do fľaše s úzkym hrdlom či súťaž v jedení šišiek s lekvárom. Do jednotlivých súťažných disciplín sa mohlo zapojiť viac ako 30 cudzincov umiestnených v humenskom záchytnom tábore. Podľa slov jeho ekonómky Ľubov Šákovej sú spomedzi všetkých národností k dnešnému dňu v Humennom zastúpení najviac Afganci, Pakistanci, Nigérijčania a Vietnamci.
Činnosti zamerané na aktívne prežitie voľného času sa v rámci jednotlivých táborov Migračného úradu MV SR na území Slovenska vykonávajú podľa vyjadrenia Ľudmily Staňovej z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra SR priebežne. \"Športové aktivity sú realizované prakticky každodenne respektíve podľa počasia, kultúrno-spoločenské minimálne raz za týždeň, \" poznamenala. Ako dodala, pre ľudí sú veľmi dôležité, lebo slúžia na vyplnenie voľných chvíľ, ktorých majú nadbytok. \"Ich program v azylových zariadeniach pozostáva len z konzumácie stravy, spánku a čakania na rozhodnutie o udelení alebo neudelení medzinárodnej ochrany respektíve azylu alebo doplnkovej ochrany, \" informovala Staňová.
Záchytný tábor v Humennom je azylovým zariadením migračného úradu. \"Sú tu umiestnení žiadatelia o udelenie azylu na obdobie približne 30 dní, počas ktorých sa zo zákona podrobia lekárskym vyšetreniam, \" povedala Staňová. Ako dodala, po ukončení takzvanej karantény lekár rozhodne o tom, či môžu byť presunutí do niektorého z pobytových táborov Migračného úradu MV SR, kde následne čakajú na rozhodnutie o udelení alebo neudelení medzinárodnej ochrany. \"V záchytnom tábore v Humennom žiadatelia zároveň absolvujú vstupný pohovor, čo je niečo ako vstupné interview, na ktorom uvedú dôvody svojej žiadosti o azyl, \" priblížila Staňová.
Dnešné oslavy v Humennom sú financované z technickej pomoci spoločného systému riadenia a kontroly všeobecného programu s názvom Solidarita a riadenie migračných tokov, za ktorý zodpovedá MV SR. Dosiaľ sa týmto spôsobom podporilo 61 projektov so zameraním na problematiku žiadateľov o udelenie azylu, azylantov či ilegálnych migrantov.
0